Mısır Konsolosluğu, Mısır Vizesi
Mısır Konsolosluğu, Mısır Vizesi
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi: www.mfa.gov.eg

Mısır Üniversite Eğitimi

Mısır Yüksek Öğretim Bakanlığı Mısır’da üniversite eğitimini her alanda denetiminden sorumlu kuruluştur. Mısır’da eğitimi kalitesi son yıllarda yükselişe geçmiştir. Başta turizm olmakla üzere mühendislik, bilgi teknolojileri, tıp, kimya bölümleri en çok tercih edilen disiplinlerdir.  Bu trend Mısır’da eğitime harcamalarını yükselmesine yol açarak Mısır üniversitelerini dünyanın pek çok  yerinden öğrencinin tercihi haline getirmektedir.

Mısır zengin tarihi birikimiyle Ortadoğu alanında uzmanlaşma ve sosyal bilimler alanında ihtisas yapmak isteyen lisans ve lisansüstü öğrencilerden de rağbet görmektedir. Mısır’ın çok kültürlü ortamında dünyanın seçkin üniversitelerinde görev almış öğretim üyeleri de eğitimin kalitesini arttırmaktadır.

Mısır üniversitelerinde Arapça ve İngilizce eğitim verilmektedir. Bu üniversitelerdeki eğitim programlarına katılacak kişilerin üniversite denklik belgelerini mutlak surette sunmaları gerekmektedir.

Mısır’daki 81 adet özel eğitimin kurumunun 23 tanesi devlet üniversitesi ve 19’u da özel üniversite statüsündedir. Ayrıca 18 adet kamu üniversite dışı kurum da bulunmaktadır. Son yıllarda bazı üniversitelerin fakültelerinin üniversiteye dönüştürülmesi Mısır’da eğitimi yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. Mısır devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde lisansüstü programlar mevcuttur.

Mısır’da üniversite eğitimi okul programına göre göre değişmekte olup lisansüstü programların tamamlanma süresi 2 yılı bulabilmektedir. Mısır’da akademik yıl Eylül ve Aralık ayları ve Ocak ile mayıs ayları arasında 2 dönemi kapsamaktadır.

Mısır’da hem eğitim alıp hem de çalışmak isteyenler bulundukları bölgedeki Göçmenlik Bürolarına başvuruda bulunarak çalışma izni almalıdırlar.

Mısır’da devlet üniversiteleri yabancı ülkelerden öğrenci kabulü yapmamakta olduğundan Türkiye’den gidecek olan şahıslar Mısır Özel Üniversitelerine kayıt yaptırabilmektedirler.

Mısır Üniversite Eğitimi, mısır vize işlemleri

Mısır Özel Üniversiteler

Mısır Devlet Üniversiteleri

Mısır Üniversite Eğitimi